10 soovitust nähtav OLEMISEKS

Nähtamatute inimeste üheks tavalisemaks probleemiks on halb finantskirjaoskus. Nähtamatutel inimestel on raske mitte ainult sissetulekuid ja kulusid planeerida, vaid mõista ka töölepingute või toetustaotluste keerulist keelt. Selle projekti üks eesmärke on ehitada sildu Nähtamatute Inimeste ning finantskirjaoskuse ja elukestva õppe võimaluste vahel.

Avaldame siin 10 põhilist nähtavuse reeglit, mille abil probleeme järk-järgult lahendama hakata.

1. Nõua ametlikke dokumente

MIKS: Kas töötad ilma lepinguta ja tugined vaid suulisele kokkuleppele? Ära tee seda. Lepingud (töövõtu‑, üüri- ja muud) või kirjalikud tahteavaldused tagavad sinu turvalisuse ja kaitsevad probleemide eest. Ametliku töölepinguga saad alati kindel olla, et vastav tööandja väljendab end lepingus võimalikult täpselt ja selgelt, kuna ta peab lepingu allkirjastama ja seda tätma. See on sinu eelis, mis hoiab ära arusaamatused ja tööandjapoolsed valelubadused. Reaalset töötasu kajastavad töölepingud on pensioni suuruse arvutamise või laenu saamise ainsaks õiguslikuks aluseks. 

KUIDAS: Nõua alati kõike kirjalikult, olgu see ametlik leping või meiliteade. Hiljem saad konsulteerida kellegagi, kes asjadest paremini aru saab ja olla kindel, et sul pole dokumentatsioonis midagi kahe silma vahele jäänud. Pea meeles, et kõike, mida allkirjastad, tuleb lugeda hoolikalt. Sa ei pea kohe alla kirjutama, võta aru saamiseks aega. Hoia tähtsaid dokumente kodus hoolikalt ühes kohas.

2. Anna jagamismajandusele võimalus

MIKS: Jagamismajandus on kaasaegne trend, mis võimaldab tooteid ja teenuseid kasutada ainult siis, kui neid vajad. Säästad ja saad endale lubada asju, mida tavaliselt ei saa.

KUIDAS: Teistega saab jagada autot, spordivarustust, muusikainstrumente, aga ka majapidamistarbeid või töövahendeid. Tänapäeval leidub peaaegu kõige jaoks rendifirmasid. Sa ei pea ainult asju jagama ja laenutama, vaid ka ruume: töötoad, kogukonnaaiad, suvilad. Ehk avastad ka ise, et omad ka midagi, mida keegi sinult hea meelega tasu eest laenab, ning lööd jagamismajanduses kaasa teisest küljest rentijana.

Osta kasutatud asju. Need ei pea olema ainult teise ringi riided. Paljudes kohtades on olemas nn taaskasutuskeskused, mööblipangad, kust saab palju vajalikku tasuta või väikese tasu eest osta.

3. Küsi palgamakset kontole, mitte sularahas

MIKS: Sularahas palga maksmine võib olla varimajanduse tunnus ja sellega kaasnevad probleemid. Töö eest sularaha saamisel ei arvestata sellest maha makse, sotsiaal- ja ravikindlustust. Kui satud hiljem raskesse olukorda, ei saa sa riigilt vajalikku abi — haigus‑, vanema- või töötutoetust. Sul on väiksem pension. Kui soovid korterit osta, saad laenu vastavalt sellele summale, mille oled ametlikult palgana saanud ja millelt maksud on tasutud.

KUIDAS: Väldi varimajandust. Lase kogu raha, mis töö eest makstakse, enda kontole kanda. Jälgi, et kontole kantud summa vastaks lepingus märgitud summale.

4. Hari ennast

MIKS: Madal finantskirjaoskus ja rahatarkus vaevavad enamikke nähtamatuid. Oluline on teada, mis vahe on krediitkaardil ja deebetkaardil, mis vahe on intressimääral ja krediidi kulukuse määral või kuidas toimib elukindlustus või pensioni kogumine. Võib-olla su vanemad ei õpetanud sind, sest nad ei saanud ise hakkama. Ära kanna sama kogemust oma lastele edasi.

KUIDAS: tutvu rahatarkusega veebilehel www.minuraha.ee.  Veebilehelt leiad vajalikku infot alates rahaasjade planeerimisest kuni võlanõustamiseni.

5. Konsulteeri ekspertidega

MIKS: Sa ei pea teesklema, et kõigest aru saad. Vahest ei suuda Sa hoida pere-eelarvet tasakaalus isegi siis, kui oma sissetulekuid ja kulusid hoolikalt planeerid. Konsulteeri asjatundjatega, kes oskavad Sulle vajalikku nõu anda.

KUIDAS: siit lehelt võid leida eksperte ja mittetulundusühinguid, kes annavad tasuta finantsnõu. Saad erapooletuid ja professionaalseid näpunäiteid raha säästmiseks, rahaga ümber käimiseks ja võlgade tasumiseks.

6. Hoia kulutustel silm peal

MIKS: Kui Sa ei tea, kui palju pead iga kuu kõigi oma kommunaalteenuste, toidu või riiete eest maksma, pole Sul aimugi, kui palju saaksid igal kuul säästa. Tulude ja kulude aruanne võimaldab leida säästmise kohti ja paremini planeerida oma kulutusi. Planeeri sihipärasemalt, kui palju ja millal kuu jooksul kulutad, võttes arvesse seda, mis kuupäeval saad palka, sotsiaaltoetusi, alimente ja muid tulusid.

KUIDAS: Kasuta kasvõi paberit ja pliiatsit — need on vast alati käepärast olemas. Kui sul on nutitelefon, laadi alla mõni rakendus: My Monthly Budget, Spendee, Quick Budget, Home Finance Easy. Need aitavad samuti kulusid juhtida. Mobiilirakenduse eeliseks on  erinevate kulutrendide jälgimine. Sarnaseid võimalusi pakub ka mõne panga internetipank.

7. Kuluta targalt

MIKS: Kui tead, millele raha kulutad, saad oma kulud hõlpsasti jagada kahte rühma: vajalikud (näiteks üür/laen, elekter, toit, ravimid, internet jne) ja mittevajalikud (vaba aeg, mängud, riided, kultuur jne). See ei tähenda, et teine ​​kulugrupp oleks halvem kui esimene. Heaolu nõuab mõlemat.

KUIDAS: Õpi loobuma tarbetutest kulutustest. Kas soovid sõpradega restorani minna? Kutsu nad hoopis loodusesse piknikule ja valmista kodus toitu. Kas soovid minna kultuuriüritusele või kontserdile? Heida pilk peale ka neile üritustele, kus esinevad noored või uued tegijad – säästad raha ja võid samuti kultuurielamuse saada. 

8. Loo rahaline “turvavõrk”

MIKS: Reserv on kõige alus. Võib-olla oled kuulnud soovitust säästa umbes kuue kuu töötasu. Kas seda on liiga palju? Kas sulle tundub, et Sa ei saa kunagi nii palju säästa? Ära selle pärast muretse. Kogunenud väiksem summa toimib samamoodi päästerõngana, kogu raha järk-järgult. See aitab, kui on ootamatult vaja osta uus mikrolaineahi, lapsele vajalik ravim või vajad uut kodumasinat. Kui säästud suurenevad, tunned end enesekindlamalt.

KUIDAS: ära looda ainult oma pangakonto saldole kuu lõpus. Pane raha kohe pärast töötasu saamist ajutisse hoiukohta või eraldi hoiukontole. Kui raha pole kergesti kättesaadav, ei teki kiusatust seda ka kulutada. Ava pangas tasuta arveldus- või hoiuse konto. Vanamoeliselt raha hoiupõrsas hoidmine on ka muidugi suurepärane võimalus säästa ja koguda väiksemate kulude jaoks.

9. Teeni oma hobidega raha

MIKS? Viimased ajad on näidanud, et mõnes valdkonnas töötamine ei tähenda tingimata regulaarse sissetuleku kindlust. Võib-olla oled ka Sina hiljuti töö kaotanud ja tuleviku pärast mures. Või sellest, mida Sa praegusel töökohal teenid, ei piisa. Proovi välja mõelda, kas saaksid raha teenida ka sellega, mida Sulle meeldib teha.

KUIDAS: Kas oskad kitarri mängida? Proovi õpetada algajaid ja juhenda neid läbi oma lemmiktegevuse. Kas tunned hästi kodulinna või mõnda looduskaunist paika? Võid olla üllatunud, et saad töötada raha eest giidina või pargi aednikuna. Kujutlusvõimel pole piire. Paljud leibkonnad on oma hobide ja töö ühendamise kaudu rahalisest kitsikusest välja tulnud ning teevad tulusalt midagi, mis neile meeldib.

10. Lahenda probleemid kohe ja ise

MIKS: Paljud on sellega kokku puutunud: töökaotus, ootamatu väljaminek või hilinenud sissetulek, millele on loodetud. Mille eest tasuda üüri, elektri, laste huviringide eest? Või ei suuda tasuda hilinenud laenumakset? See on keeruline olukord, millest väljumiseks on ainult üks õige tee — suhelda otse ja operatiivselt nendega, kes neid makseid ootavad. 

KUIDAS: Võta ühendust ettevõttega, kes teilt makse laekumist ootab, ja selgita oma olukorda. Ära muretse, Sa ei ole esimene ega viimane, kellega elus ootamatusi juhtub. Paku välja võimalik lahendus, näiteks järelmaksu vormis. Ausus mõjub usaldusväärsemalt kui probleemi hägustamine või ignoreerimine ja see võib tulevikus palju suuremaid muresid ära hoida.