Erialase hariduseta sotsiaalvaldkonna töötajad

Sa ei ole üksi. Eestis on ligikaudu 24 000 sotsiaalvaldkonna töötajat, kes tunneb nagu Sina.
  • Sa töötad pidevalt, aga tuled vaevu ots otsaga kokku.
  • Sinu majapidamiskulud on tõusnud nii kõrgeks, et suudad vaevu nende eest tasuda. Kui tunned, et tahaksid enda päris kodu, pole võimalustki selle saamiseks.
  • Oled pidevalt stressis ja kurnatud. Seda mitte üksnes rahamurede tõttu, vaid ka teadmisest, et sa ei saa oma perega veeta aega nii palju, kui tahaksid.
  • Tunned, nagu oleks riik su unustanud. Oled tema jaoks nähtamatu.

Mida Sa saad sotsiaalvaldkonna töötajana ette võtta?

Räägi enda tööst avalikkusele

Inimesed sageli ei tea nendest probleemidest, mis Sinu valdkonnas esinevad. Mida rohkem sellest rääkida, seda suurem on võimalus, et informatsioon jõuab nendeni, kes saavad midagi olukorra muutmiseks ära teha. On suurem tõenäosus, et sotsiaalvaldkonna tööd hakatakse väärtustama ja tõsiselt võtma.

Kohtu teiste sotsiaalvaldkonna töötajatega

Enda kogemuse jagamine teistega aitab Sul end paremini tunda. Üheskoos saate liikuda eesmärgi poole parandada valdkonna sissetulekut ja töötingimusi. Näiteks, liitu Sotsiaalvaldkonna Töötajate Ametiühinguga, mis ühendab Sinu valdkonna inimesi just selleks, et olukord muutuks paremaks.

Võta enda jaoks aega

Sa annad endast tööl parima, aga sa ei tohi endale liiga teha. Ära unusta mõelda enda peale- proovi puhata, enda tunnetest rääkida ja tegele sellega, mis Sind õnnelikuks teeb. Näiteks loe, tee aiatöid või sporti.

Jaga enda kogemust 

Õpetades teisi, õpid nii mõndagi ka iseenda kohta. Hakka õpetama teisi enda ümber ja ehk avaneb seeläbi võimalus ka lisaraha teenimiseks. Organiseeri loeng või seminar, mis tõmbab sotsiaalvaldkonna tööle tähelepanu.

Kuidas nähtamatus endast märku annab?

  • Sul pole kunagi olnud hea sissetulek, aga viimased aastad seoses pandeemia ja üldise majandusliku olukorraga on seda veelgi halvendanud.

 

  • Sa pead sageli teenima lisaraha mõnel muul ametikohal. Sul pole peaaegu mingeid sääste.

 

  • Sinu majapidamiskulud on suuremad kui see, millega hakkama saad. Laenu võtmine, et osta kodu või renoveerida olemasolevat, on Sinu jaoks mõeldamatu.

 

  • Töö tõttu ei ole Sul enda ega lähedaste jaoks aega. Tunned end kurnatuna, läbipõlenuna ja mõtled, kas see kõik on seda väärt.

 

  • Tunned, et oled õppinud asjata, sest töötad palju, aga keegi seda ei hinda.

%

sotsiaalvaldkonna töötajatest ei saa endale lubada nädala pikkust puhkust kodunt eemal

%

ei tule toime ootamatu, aga vajaliku 500€ kuluga

%

ei saa lubada enda kodu piisavat kütmist

Mida saavad sotsiaalvaldkonna tööandjad teha töötajate jaoks?

Palgatõus
Sotsiaalvaldkonna töötajaid aitaks palgatõus, töötingimuste parandamine ja lisatasude kehtestamine vastavalt konkreetse töö iseloomule. 
Avalikustamine
Probleemidest ja kehvadest tingimustest, mida sotsiaalvaldkonna töötajad kogevad, ei räägita avalikkuses. Organisatsioonid ja asutused saavad seda muuta- suurendades võimalust, et informatsioon jõuab nendeni, kes saavad olukorda muuta. 
Toetuste kasutamine

Erinevalt avalikust sektorist saaks MTÜ-de töötajaid aidata ka toetuste ja grantidega, mis võimaldaks organisatsioonidel tõsta inimeste palka.

Mida saab riik teha sotsiaalvaldkonna töötajate jaoks?

Piirkondlikud lisatasud

Sotsiaaltöötajate puudus on eriti märgatav kehvema sotsiaalse olukorraga piirkondades nagu näiteks Valgamaa. Tänu lisatasudele oleks sotsiaaltöötajatel rohkem motivatsiooni nendes piirkondades töötada.

Taskukohase eluaseme tagamine

Paljud sotsiaaltöötajad on mures eluasemega seotud kulude pärast. Riik saaks neile eluaset pakkuda, rajades taskukohaseid elamispindu piirkondades, kus kõige keerulisem olukord.

Psühholoogiline nõustamine ja mentorlus
Töö keerulise iseloomu ja nähtamatuse tõttu tunnevad sotsiaalvaldkonna töötajad end üksi jäetuna. Vaimne tervis ja selle toetamine läbi psühholoogilise nõustamise ning mentorluse võiks olla nähtamatute inimeste jaoks suur abi tänases olukorras.