Kas otsid tööd? Anname nõu, kuidas tööintervjuuks valmistuda

2024 veebr. 10 | Nahtamatud

Vaevalt leidub kedagi, kes poleks enne tööintervjuud vähemalt veidi närvis. Kui aga piisavalt valmistud, kaob stress ja sul on palju suurem võimalus särada. Jagame sinuga mõningaid näpunäiteid, et tööintervjuul poleks üllatusi.

Kas sind on tööintervjuule kutsutud? Palju õnne! See tähendab, et vastad ametikoha põhinõuetele ja sul on reaalne võimalus tööle saada. Kuid see otsus pole veel lõplik. Tõenäoliselt on koos sinuga järgmisse vooru pääsenud ka teised kandidaadid, kellega koha nimel võistled. Ära jää loorberitele puhkama, vaid valmistu põhjalikult.

Kuidas intervjuuks valmistuda

Võib-olla pole sul pikka aega intervjuud olnud. Vahet pole. Ära võta seda kui ülekuulamist või kooliaegset tahvli ees vastamist. Kui siiski kohtad sellist suhtumist, võta seda hoiatusmärgina – sa ilmselt ei taha sellises organisatsioonis töötada. Intervjuu õhkkond peaks olema sõbralik ja avatud, intervjuu peaks tunduma pigem sõbraliku vestlusena, kus küsimused ja vastused lendavad mõlemas suunas.

Et kõik sujuks, valmista eelnevalt ette vastused küsimustele, mida teine ​​pool sulle intervjuu käigus kõige tõenäolisemalt esitab. Näiteks:

  • Miks otsustasid kandideerida?
  • Mida sa meie ettevõttest tead?
  • Mida saad meile oma kogemuste ja teadmiste põhjal pakkuda?
  • Millised on sinu tugevad ja nõrgad küljed?
  • Sinu CV‑s on punkt XY, kas saad meile sellest lähemalt rääkida?

Sinu vastused neile küsimustele peaksid põhinema sinu CV‑s või kaaskirjas märgitud faktidel. Lisaks vastustele koosta endalt paar küsimust tööandjale, et oleks näha, et oled tööst siiralt huvitatud. Ära karda küsida oma tulevaste kolleegide, üksikasjaliku ametijuhendi, töökeskkonna, töötajate hüvitiste või isegi selle kohta, milline näeb välja tavaline tööpäev ettevõttes.

Mida intervjuule selga panna

Tööintervjuule minnes pane selga soliidsed, hästi istuvad, triigitud, kuid eelkõige puhtad riided. Kui avastad viimasel minutil, et püksid on väikseks jäänud või leiad särgilt pleki, jäta need koju ning vali nende asemel puhtad teksad ja T‑särk. Daamidele sobib intervjuuks ülikond või seelik koos pluusiga, pigem ametlik kui julge.

Sama on kingade või kotiga – puhtus ennekõike. Elegantse riietuse juurde sobivad enim poolsaapad ja portfell, kuid kui sul neid pole või need on väga räbalaks kulunud, siis on parem vahetada need uuemate tossude või seljakoti vastu, mis on musta või mõnda muud silmapaistmatut värvi. Nii meestele kui naistele sobivad intervjuuks kinnised kingad, mitte sandaalid, plätud või sussid. Isegi mitte suvel.

Lisaks riietele ära alahinda ka üldist välimust – juukseid, kulme, küüsi ja meestel habet. Intervjuudel on sageli määravaks esmamulje ja selleks on vaid üks võimalus.

Mida intervjuule kaasa võtta

Peamised, olulisemad asjad on juba mainitud: valmistu tööintervjuuks eelnevalt ja uuri ettevõtte kohta. Tee julgelt märkmeid ja võta need kaasa. See on tegelikult kõik – tähtsamad on sinu pea, kogemused ja see, kui hästi suudad oma tulevasele tööandjale muljet avaldada. Proovi rääkida rahulikult ja tegutseda professionaalselt, mõistliku enesekindlusega.

Viimane näpunäide: soovitame kaasa võtta midagi, mis aitaks sinu tähelepanu koondada, kui pead oma järjekorda ootama. Näiteks raamat või ajakiri. Kuid ole ettevaatlik. Võib juhtuda ka nii, et lähed otse intervjuule ilma suurema ootamiseta. Seega saabu kohale kindlasti vähemalt 5 minutit enne kokkulepitud aega.

Kuidas teha palgakokkulepped

Palk (kombeks on rääkida brutopalgast, mitte netopalgast) tuleb teemaks tavaliselt intervjuu lõpus, nii et ole valmis. Pole universaalset retsepti, kuidas võimalikult hästi läbi rääkida. Tee aga kindlasti oma peas selgeks, millise palgasoovi sa välja ütled ja mis on see piir, millest allapoole sa ei lasku. Intervjuus ära ütle vahemikku, vaid täpne summa. Ütle julgelt suurem summa, sest siis on ruumi läbirääkimisteks.

Värbamisekspertide hinnangul ei maksa palgaootuse puhul ülearu enesekindel olla, kuid ka liigselt tagasihoidlik mitte. Kui sa ei tea, kui palju küsida, siis küsi oma eriala, piirkonna, ettevõtte suuruse või vanuserühma keskmine palk.

Kuidas teid aidata?

Kui soovid abi või nõu töövestluseks valmistumisel, elukutse valikul või enda kvalifikatsiooni tõstmisel, võta ühendust Töötukassaga: www.tootukassa.ee

Kellele on mõeldud toimetulekutoetus?

Kellele on mõeldud toimetulekutoetus?

Toimetulekutoetus on rahaline abi puuduses inimesele või perele, mis tagab minimaalsed vahendid igapäevaseks eluks (toit, ravimid, riided, eluasemekulud jms) ning mida taotletakse kohalikust omavalitsusest. Toimetulekutoetust on õigust saada inimesel või perel, kelle...